A túrabot sok gyalogos, kiránduló, túrázó alapfelszerelése. A miértre a válasz nagyon egyszerű és szinte magától értődő: a túrabot segít az egyensúly megőrzésében és csökkenti a lábakra ható terhelés mértékét, minden terepen szó szerinti támaszként vannak jelen mellettünk. Ha a legtöbbet szeretnénk kihozni a használatukból, célszerű néhány alapkérdést feltenni magunknak:
- Hol használjuk a botot?
- Egy vagy két botra van szükségünk?
- Milyen a megfelelő hosszúságú bot?
- Milyen egyéb „extra” funkcióra van szükséged? (pl.: állíthatóság, összecsukhatóság, az ütődés elnyelésének képessége, súly.
Egy vagy kettő túrabotra van szükség?
Túrabot párban
|
A túrabotok párban használva fokozzák a stabilitást, és csökkenthetik a térdre nehezedő erőt, hátizsákos kirándulás és túrázás közben. A legtöbbjük hossza állítható, és néhányuk belső rugókkal is rendelkezik, amelyek elnyelik az ütődést. |
Túrabot egymagában
Viszonylag sík terepen és kevés terheléssel a háton elég ha „monoban” használjuk a túrabotot. Ezek a túrabotok is állíthatóak, és némelyik még ütéscsillapítóval is rendelkezik.
A túrabot hosszúsága
A megfelelő méretű túrabot tartása közben az alkarunk és a felkarunk 90 fokos szöget zár be, miközben a túrabot a lábunk mellett a földet éri.
Állítható méretű túrabot
A legtöbb túrabot állítható hosszúságú, így ezt könnyű elérni.
180 cm magasságtól a túrabot maximális hossza legyen legalább 130 cm.
180 cm testmagasság alatt a legtöbb állítható hosszúságú túrabot lerövödíthető, hogy a megfelelő tartást elérhessük.
Fix méretű túrabot
A fix méretű túrabot a nevéből adódóan meghatározott, nem állítható méretű bot. Az alábbi táblázattal segítünk eligazodni a méretválasztásban:
Testmagasság Túrabot javasolt hossza
< 155 cm 100 cm
155 – 170 cm 110 cm
172 – 180 cm 120 cm
183 cm < 130 cm
A túrabot beállítása
|
Az állítható túrabotok zsenialitása abban rejlik, hogy olyan hosszúra és ezáltal magasra állítjuk be, amilyen az adott terepre a legideálisabb. A nem megfelelően beállított túrabot ugyanis fájdalmat okozhat a karokban, a vállakban, de a hátban és a nyakban is.
Általánosságban véve a hosszúságot úgy kell beállítani, hogy amikor a botot a hegyével a földön tartjuk a lábunk mellett, a könyöknél az alkar és a felkar 90 fokos szöget zárjon be. Ez lesz a megfelelő hosszúság a legtöbb túrázáshoz. De a különböző terepeken átívelő túrákhoz a botot állítsuk be a következőek szerint:
|
Hosszú, emelkedős szakaszok esetében a botot körülbelül 5-10 cm-rel megrövidíthetjük, hogy nagyobb mozgásterünk legyen és biztosabb tudjuk a botot a földbe szúrni. Minél meredekebb a lejtő, annál rövidebb legyen a túrabot. A túrabotnak segítenie kell az emelkedőn való feljutást anélkül, hogy a menetben megerőltetnénk a vállunkat, vagy természetellenes, túlságosan felemelt helyzetbe tartanánk. Még jobban csökkenteni kell a túrabot hosszúságát.
Hosszú, lejtős szakaszokon éppen ellenkezőleg, hosszabbítsuk meg botunkat 5-10 cm-rel az általános túrázáshoz beállított hosszhoz képest. Ezáltal a teste egyenesebben marad, így könnyebb lesz egyensúlyozni.
A hosszú, hegyoldalon vezető szakaszon, a kényelem és a stabilitás érdekében szükség szerint megrövidíthetjük a botot a hegy felfelé ívelő oldalán, és meghosszabbíthatjuk a túrabotot a hegy lefelé vezető oldalán.
A fentiek fényében érdemes leszögezni, hogy bár a túrabotok gyaloglást segítő eszköznek tűnhetnek, városi használat során soha ne helyettesítsük az orvosi célra felírt botokat túrabottal. A túrabotok olyan emberek számára lettek tervezve, akik elég fittek és egészségesek ahhoz, hogy nehezebb, akár hegyi terepet is bebarangoljanak…és kínálatunkban is találsz sétabotot!
Fotó: Field Forest and Fire, Field Forest and Fire, Anders Nielsen